U.S. DEPARTMENT OF THE INTERIORBUREAU OF LAND MANAGEMENT
Wyoming

NPL Project Scoping Comment Index

The index table below identifies all comment documents received by the Bureau of Land Management (BLM) during the scoping period for the Normally Pressured Lance Natural Gas Development Project (NPL Project). The index identifies the document number associated with each comment document and commenter. To view a scoping document, identify the document number and download the file with the associated document number.

Document Number Last Name First Name Agency or Organization Name
1001 CL Brent No affiliation indicated
1002 Whitman Grant Triangle 5 Ranches
1003 Tavoi Philip C. No affiliation indicated
1004 Roitz Josh Wise Services, Inc.
1005 Johnson Thomas A. No affiliation indicated
1006 LaRue J. Michael No affiliation indicated
1007 Szablewski Daniel No affiliation indicated
1008 Johnson Bob Homax Oil Sales
1009 Newsome Damon Wyoming Department of Transportation
1010 Fogerty John Pinedale Planning and Zoning
1011 Quirk McKenna No affiliation indicated
1012 Curry Thomas No affiliation indicated
1013 Curry Thomas No affiliation indicated
1014 Public Jean No affiliation indicated
1015 Jenkins Ben D. No affiliation indicated
1016 Pollard Travis Encana Natural Gas
1017 Hooks Jim No affiliation indicated
1018 Hohl Dave No affiliation indicated
1019 Yarnell Aaron L. No affiliation indicated
1020 Clark Ronald No affiliation indicated
1020a Clark Jan No affiliation indicated
1021 Kaumo Timothy A. No affiliation indicated
1022 Peterson Cole No affiliation indicated
1023 Etcheverry Ann Encana
1024 Harnack Jay Sublette County School District #1
1025 Whicker Glenn No affiliation indicated
1026 Gwaltney Julia Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1027 Steele Terry L. Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1028 Sheesley Jim No affiliation indicated
1029 Mount Lee Sweetwater County
1030 McGettrick David D. Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1031 Thornhill Chris No affiliation indicated
1032 Clark Bill No affiliation indicated
1033 Kinnison Allan No affiliation indicated
1034 Laden Juan Black and White
1035 Smyth Joe No affiliation indicated
1036 Chase Gerry Sublette County School District #9
1037 Blair Andrew No affiliation indicated
1038 Perry Ally No affiliation indicated
1039 Ditton Jordan No affiliation indicated
1040 Strike Mariah No affiliation indicated
1041 Manatos Joseph JFC Engineers Surveyors
1042 Barraza Antolin No affiliation indicated
1043 Ennis Jeremiah No affiliation indicated
1044 Ellis Nate No affiliation indicated
1045 Cook Joey Pinedale High School
1046 Bishop Jesse No affiliation indicated
1047 Jensen JW No affiliation indicated
1048 Bloom Greg Kinder Morgan Energy Partners
1049 Duckworth Savannah No affiliation indicated
1050 Pape Sydney No affiliation indicated
1051 Price Jim No affiliation indicated
1052 McKee Ryan No affiliation indicated
1053 Stone Brooke No affiliation indicated
1054 Bermudez Alejandro No affiliation indicated
1055 Larsen Lloyd Charles No affiliation indicated
1056 Tomich Roxanne No affiliation indicated
1057 Peckler Matthew No affiliation indicated
1058 Ratner Jonathan B. Western Watersheds Project ‐Wyoming Office
1059 Peckler Mary No affiliation indicated
1060 Cabot Colleen No affiliation indicated
1061 Lindsey Travis R. No affiliation indicated
1062 Wychgram Dan No affiliation indicated
1063 Stradtner Nancy No affiliation indicated
1064 Sharp Julie National Park Service Intermountain Regional Office
1065 Bolles Randy Devon Energy Corporation
1066 Row Wendy Sue Hampton Inn and Suites
1067 Brown Connie Sublette County Commissioners
1068 Walters Rick No affiliation indicated
1068a Hazlett Larry Walter Department of Theatre & Dance, University of Wyoming, Laramie
1068b Taylor Paul No affiliation indicated
1068c Hayward Dan Hayward Photography
1068d Walker Luke No affiliation indicated
1068e Lewis Thomas L. No affiliation indicated
1068f Moss Paul No affiliation indicated
1068g Panjabi Arvind No affiliation indicated
1068h Huff Stan No affiliation indicated
1068i Mesling Chena No affiliation indicated
1068j Peirce Susan S. Canyonlights Photography
1068k Wade Lowell No affiliation indicated
1068l Evans Dinda No affiliation indicated
1068m Mead Kathy No affiliation indicated
1068n Seaton Sean No affiliation indicated
1068o Toth Donni No affiliation indicated
1068p Copeland Holly No affiliation indicated
1068q Adams Melissa No affiliation indicated
1069 Irwin Michele & Rob No affiliation indicated
1070 Blazovich Jim No affiliation indicated
1071 Blazovich Dianne No affiliation indicated
1072 Blazovich Jill No affiliation indicated
1073 Blazovich Jerod No affiliation indicated
1074 Kocornik Diana No affiliation indicated
1075 Vrooman Mary No affiliation indicated
1076 Shauers Andy JFC Engineers Surveyors
1077 Hazlett Carolyn No affiliation indicated
1078 Szymczak Mike and Cathy No affiliation indicated
1079 Wuerthner George No affiliation indicated
1080 Dobric Nick No affiliation indicated
1081 Fear Betty No affiliation indicated
1082 Evans Dinda No affiliation indicated
1083 Wischmann Lesley Alliance for Historic Wyoming
1084 Lozier Sharlene Encana Natural Gas
1085 Kelly Brian No affiliation indicated
1086 Ridgway Richard No affiliation indicated
1087 Quirk Dari No affiliation indicated
1088 Liska Frank No affiliation indicated
1089 Fuqua Amanda Encana Natural Gas
1090 Palmer Michael No affiliation indicated
1091 Smith Michelle No affiliation indicated
1092 Kimball Spencer Western Energy Alliance
1093 Martinez del Rio Martha Wyoming Chapter of Sierra Club
1094 Kleven Bill Rocky Mountain Bank
1095 Molvar Erik Biodiversity Conservation Alliance
1096 Kramer Susan Citizens United for Responsible Energy Development
1097 Gosar Kevin No affiliation indicated
1098 Morrison Robyn No affiliation indicated
1099 Wagner John F. Wyoming Department of Environmental Quality
1100 Mullen John Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1101 Gibson Jennifer Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1102 Thagard Neil Theodore Roosevelt Conservation Partnership
1103 Lapis Ted No affiliation indicated
1104 Booth Gwen Wyoming Game and Fish Department
1105 Rawlins C.L. No affiliation indicated
1106 Winkel John No affiliation indicated
1107 Sorenson Cheryl Petroleum Association of Wyoming
1108 Bryant Peggy No affiliation indicated
1109 Baker Linda Upper Green River Alliance
1110 Botur Freddy Cottonwood Ranch
1111 Blair Dan & Jan No affiliation indicated
1112 Retzlaff Ken No affiliation indicated
1113 Patterson Cynthia No affiliation indicated
1114 Robles Sam Encana Oil & Gas (USA) Inc.
1115 Hindman Alice No affiliation indicated
1116 Germeles Evangelos Bridger Wilderness Institute, L3C
1117 Goddard James & Lela No affiliation indicated
1118 Kinnison Jon No affiliation indicated
1119 Wente Jonathan No affiliation indicated
1120 DeGraffenreid Julie No affiliation indicated
1121 Connelly Kent Board of County Commissioners, Lincoln County
1122 Di Brito Larry No affiliation indicated
1123 Pendery Bruce Wyoming Outdoor Council, Greater Yellowstone Coalition & The Wilderness Society
1124 Bebout Eli D. Wyoming Senate
1125 Johnson Wally J. Sweetwater County Board of County Commissioners
1126 Schilling Bill Wyoming Business Alliance, Wyoming Heritage Foundation
1127 Fearneyhough Jason Wyoming Department of Agriculture
1128 Connelly Kent Coalition of Local Governments (County Commissions & Conservation Districts for Carbon, Fremont, Lincoln, Sweetwater, Uinta & Sublette, Wyoming)
1129 Brutger Steven Trout Unlimited, Sportsmen's Conservation Project
1130 Bannon Joy Wyoming Wildlife Federation
1131 Svoboda Larry Environmental Protection Agency, Region 8
1132 Phillips Randal Encana